ایمن‌ترین مقاصد جهان برای سفر و گردشگری

امن ترین کشورها برای سفر کدام کشورها هستند؟ چه عواملی آن ها را به امن ترین کشورها برای سفر تبدیل می کند؟

ایمن‌ترین مقاصد جهان برای سفر و گردشگری

امن ترین کشورها برای سفر کدام کشورها هستند؟ چه عواملی آن ها را به امن ترین کشورها برای سفر تبدیل می کند؟

سیاحت و جهانگردی از علایق دیرینۀ بشر است. اگر به نوشته‌های تاریخی مراجعه کنیم، درمی‌یابیم که پیشینیان ما غالباً اهل سفر و سیاحت بوده‌اند، چون گمان می‌کردند سفر فکر و اندیشه را باز و جان و دل را بسیط می‌کند. شیخ اجل، سعدی بلندآوازه در این باره چنین می‌گوید:

“گرچه شب مشتاقان تاریک بُوَد اما، نومید نباید بود از روشنیِ بامی …  بسیار سفر باید تا پخته شود خامی، صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی”

چرا که سفر فرارفتن از خود، تجربه اندوختن، راندن و خواندن، برآشفتن و آسودن، حیات دوباره و رهاشدن در تاریک و روشنای اقالیم دیگر است.

در فواید سفر و گردشگری هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. از فواید روحی و معنوی گرفته تا مزایای مادیِ جذب مهمان و گردشگر به جغرافیای سیاسیِ سرزمین که اگر شم تجاری داشته باشید، حتماً برایتان قابل توجه است.

فواید مالی آمدوشدِ گردشگران هرگز از چشم سوداگران دور نبوده و خردمندان همواره ساز و کاری برای جذب گردشگر و مسافر و مهمان، تدارک دیده‌اند. بهترین حکام دنیا دندان تیز می‌کنند برای مهمان خارجی و از منابع و آثار فرهنگی سرزمینشان با تمام توان حراست می‌کنند که مقبول صاحب‌نظر شود و بر دارایی و ثروت سرزمین بیفزاید. امنیت سرزمین و مهمان‌نوازیِ مدبرانه همیشه در صدر اهداف سیاسی و اقتصادی بوده و جاذبه‌های گردشگری هر سرزمین به‌مثابۀ ویترین فرهنگی و عرصۀ رقابت قلمداد شده است.

نشریۀ بورد آرتیکلز در ردۀ مقالات سفر و گردشگری این بار به موضوع امنیت گردشگران پرداخته و در این راستا ۱۰ مورد از امن‌ترین مقاصد گردشگری جهان را برشمرده است. ترجمۀ این مقاله در این نوشتار پیش روی شماست.

وقتی به سفر خارجی‌ می‌اندیشید، طبیعتاً ایمنی مقصد سفر و امنیت شخصی، مهم‌ترین مقولاتی هستند که به ذهن خطور می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم ۱۰ مورد از زیباترین و ایمن‌ترین مناطق جهان را به شما معرفی کنیم؛ سرزمین‌هایی که می‌توانند در سفرهای پیش‌رو، مقصد گردشگری شما باشند.

این ۱۰ مقصد گردشگری را با هم مرور می‌کنیم:

  • فنلاند

فنلاند نه فقط به این خاطر کانون گردشگری است که چشم‌اندازهای درخشان و نفس‌گیری دارد، بلکه وقوع جرایم خشونت‌آمیز در این کشور عملاً غیرممکن است. از جمله جاذبه‌های گردشگری فنلاند می‌توان به این موارد اشاره کرد:

پدیدۀ چشم‌نواز شفق شمالی

هلسینکی پایتخت زیبای فنلاند و کلیساهای روسی

سانتا کلاوس در دهکدۀ پاپانوئل یا روستای رونوامی

فنلاند
  •  ایسلند

۹۷ درصد جمعیت این کشور در طبقۀ متوسط قرار دارد. ایسلند سومین کشور دنیا از نظر پایین بودن میزان خشونت است. همین دو دلیل کافی است تا هر گردشگری به احترام این سرزمین کلاه از سر بردارد و مشتاق بازدید از آن باشد. از دلایل دیگری که ایسلند را به کانون گردشگری مبدل کرده، می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم

شب‌های سپید (از اواسط ماه مه تا پایان جولای خورشید در این منطقه غروب نمی‌کند)

چشمه‌های آب گرم طبیعی (برای آب درمانی و انرژی درمانی)

 ایسلند
  • هنگ‌کنگ

پلیس هنگ‌کنگ به‌خاطر خلق خوش، ادب و نزاکت و نظارت مستمر بر این ناحیه شناخته‌شده است. جاذبه‌هایی که احتمالاً در سفر بعدی شما را ترغیب به بازدید از این شهر می‌کنند، عبارتند از:

تنوع فرهنگیِ حاکم بر پخت‌و‌پز، خرید‌و‌فروش و حیات شبانه

جشن‌ها، آتش‌بازی‌ها و کارناوال‌های سالیانه

بهترین شبکۀ حمل‌و‌نقل هوایی، دریایی، زمینی (تاکسی، قطار، تراموا) در جهان

هنگ‌کنگ
  •  نروژ

اخلاق کاریِ منزه و باورهای مذهبی مردم سبب شده‌اند که جوامع روستایی نروژ از کمترین میزان وقوع جرم برخوردار باشند. جاذبه‌های گردشگری این ناحیه عبارتند از:

کیفیت غنی و رضایت‌بخش زندگی مردم (محتوای فرهنگی)

فلات‌های طبیعی حاصل از فرسایش یخبندان (عجایب زیستی)

شب‌های سپید (تابش ۲۴ ساعتۀ خورشید در بیشتر مناطق کشور)

نروژ
  • سوئیس

شهروندان سوئیس، ششلول‌بندانِ قانون‌مندند. حمل سلاح در این کشور آزاد است ولی مردم به شدت به قوانین پایبندند. تعامل محترمانۀ دولت و مردم، تصویب قانون حمل سلاح و سینۀ ستبر شهروندان در برابر مهاجمان به کاهش وقوع جرایم در این کشور انجامیده است. برخی از جاذبه‌های گردشگریِ این ناحیۀ آرام و عاری از خشونت عبارتند از:


درختان فندق و شکلات‌های سوئیسی

قله‌های ماترهورن و آلپ

شب‌های سپید (بیش از ۱۶ ساعت تابش مداوم خورشید)

سوئیس
  •  پرتغال

باور کنید پرتغالی‌ها آن‌قدر شریف و موقرند که هرگز نمی‌توانند مجرم باشند. اگر گذارتان به پرتغال افتاد، لذت بازدید از این نواحی را از دست ندهید:

غارهای آتشفشانی یا سواحل زمردین چشم‌نواز

چشمه‌های آب گرم طبیعیِ مجهز به خدمات اِسپا (آمیزه‌ای از ماساژ و مراقبت‌های پوست و مو)

خوراکی‌های دریایی لذیذ و در دسترس

 پرتغال
  •  نیوزیلند

آخر فکر ارتکاب جرم در این بهشت زیبا به ذهن چه کسی خطور می‌کند؟ جاذبه‌های گردشگری نیوزیلند عبارتند از:

سواحل دیدنی، یخچال‌های طبیعی و آتش‌فشان‌ها

صنعت شراب‌سازی

بانجی‌جامپینگ از فراز پل کووارائو

 نیوزیلند
  •  اتریش

گذشته از این‌که نرخ جرایم در این کشور بسیار پایین است و عملاً هیچ حملۀ تروریستی در این سرزمین به وقوع نمی‌پیوندد، توصیه می‌شود از اتریش به این دلایل بازدید کنید

اتریش، زادگاه موتزارت، اشتراوس و واگنر، بزرگان موسیقی جهان است

قهوه‌خانه‌های وین

دهکده‌های پریان (مثل دهکدۀ کوهستانی هال‌اشتات)

 اتریش
  • سوئد

نرخ ارتکاب جرائم در این کشور اروپایی هم بسیار پایین است. پیشنهاد می‌کنیم به خاطر این جاذبه‌های گردشگری به سوئد سفر کنید:

گوزن‌های شمالی

خانۀ وایکینگ‌ها

هتل یخی در روستای جاکاسجارو

سوئد
  •  هلند

هلند به یکی از امن‌ترین مناطق دنیا معروف است و ارتکاب جرایم در این کشور نیز بسیار اندک است. به هلند سفر کنید و از این جاذبه‌ها دیدن کنید:

موزۀ ملی آمستردام

باغ اروپا

کانال‌های آبی آمستردام

در این مقاله نگاهی اجمالی به امن‌ترین نقاط جهان برای سفر و گردشگری داشتیم و اختصاصاً به ۱۰ مورد از ایمن‌ترین مقاصد گردشگری جهان اشاره کردیم. برایمان بنویسید که هرچندوقت یکبار سفر می‌کنید؟ غالباً عازم کدام مناطق می‌شوید؟ آیا برنامۀ مشخصی برای گردشگری دارید؟ انگیزۀ شما از سفرکردن چیست؟ تجربۀ سفرهای خارجی‌تان را با خوانندگان ما درمیان بگذارید و از فواید و معایب، لذت‌ها و مصایب گردشگری بنویسید.

 هلند

منبع:بامیلو