0

کشاورزی و دام وطیور وآبزیان و صنایع وابسته

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید کشاورزی و دام و طیور و آبزیان و صنایع وابسته گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

0

درختان زینتی: تفاوت درخت گوجه گل یا بادام گل با درخت بادام واقعی چیست؟

درختچه گوجه گل یا پرونوس تریلوب ( Prunus trilob ) که با عنوان بادام گل ( Flowering Almond ) نیز شناخته میشود ارتباطی با گیاه گوجه که به عنوان محصول کشاورزی کاشته میشود ندارد. درخت گوجه گل یا بادام گل یک درختچه زینتی است که در طراحی فضای سبز و باغچه به واسطه گلهای صورتی رنگ زیبای خود در فصل بهار برای افزایش زیبایی منظر، استفاده میشود اما درخت بادام درختی است که میوه آن یعنی بادام، مصرف خوراکی دارد. درخت گوجه گل و درخت بادام هر دو گلهای زیبا و معطر تولید میکنند که جنبه زیبایی دارد اما هدف از کاشت درخت بادام در واقع محصول خوراکی آن است. درخت گوجه گل از خانواده روزاسه ( Rosaceae ) محسوب میشود و برای کاشت در حاشیه های پارکها یا به صورت ترکیب با درختچه های زیبای دیگر بسیار جلوه میکند.

شکل درخت گوجه گل متقارن و گلدانی است و برگهای فراوان به رنگ سبز روشن تولید میکند. درخت گوجه گل با رشد متقارن به حدود 3.5 متر پهنا میرسد. این گیاه به خشکی مقوم است و نرخ رشد آن متوسط می باشد.

شرایط مراقبت از درخت گوجه گل

درخت گوجه گل نسبتا مقاوم محسوب میشود. این گیاه خانواده پرونوس را میتوان در مکانی آفتابی تا نیمه آفتابی و حتی در سایه کاشت. گوجه گل طیف گسترده ای از انواع خاک را تحمل میکند به استثنای خاکهای گلی و خیس.

بستر گوجه گل را پس از کاشت، با یک لایه مالچ بپوشانید تا از آن در مقابل صدمات فیزیکی یا تنشهای دیگر محافظت شود.

درخت گوجه گل را میتوان برای شگل دهی و یا تسهیل گلدهی و افزایش جلوه، هرس کرد. این گیاه میتواند هرس شدید را هم تحمل کند بنابراین میتوانید از آن به عنوان گیاه گلدانی به شکل بونسای نیز استفاده کنید. هرس درخت گوجه گل برای حفظ ساختار درخت لازم نیست اما ممکن است برای ایجاد فضایی برای دسترسی به درخت هرس انجام شود. برای افزایش گلدهی درخت گوجه گل گلدانی میتوانید اوایل بهار شاخه ها را قطع کنید و با قرار دادن گیاه در فضای داخل منزل، آن را مجبور به گلدهی زیاد کنید.

مشکلات درخت گوجه گل

درخت گوجه گل مستعد هجوم برخی آفات است. شته ها ممکن است باعث تغییر شکل برگها و بد شدن ظاهر گیاه شوند.

آفتهای حفار به درختانی که تحت تنش قرار گرفته اند، حمله میکنند بنابراین حتما با آبیاری منظم و کود دهی به موقع، از ایجاد تنش در گیاه جلوگیری کنید.

حمله چند نوع حشره پولک دار از جمله موارد شایع آفت زدگی درخت گوجه گل است که باید با صابون باغبانی در مرحله خواب گیاه، درمان شود.

لاروها و کرمهایی که شیره گیاه را میمکند آسیب جدی به برگهای آن وارد میکنند. همه بخشهای آفت زده گیاه را قطع و از زمین دور کنید و با استفاده از روشهای طبیعی مقابله با آفت زدگی مانند بی تی ( Bacillus thuringiensis ) آفت زدگی را کنترل کنید.

آب و هوای خیلی مرطوب باعث ایجاد بیماریهای قارچی در گیاه میشود که علائم آن را به صورت سوراخهایی در برگهای درخت و برگ ریزش آن مشاهده میکنید.

بیماری قارچی سیاه گره ( Black knot ) باعث ایجاد غده های سیاع در شاخه ها میشود که باید هر چه سریعتر هرس شود. همچنین ممکن است سفیدک پودری برگهای گیاه را بپوشاند.


منبع:نارگیل

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!