0

گردشگری

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید گردشگری گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

4

حمام نوبر کجاست؟

حمام نوبر کجاست؟

تبریز به عنوان یکی از شهرهای هدف گردشگری استان آذربایجان شرقی، دارای جاذبه های تاریخی فراوانی می باشد که باعث می شود تا همه ساله مسافران  و توریست های زیادی از آن بازدید بعمل آورند. تعداد حمام های تاریخی تبریز فراوان می باشد که حمام نوبر نیز یکی از آنها است.
حمام نوبر تبریز در حدود 140 سال قبل و در دوارن قاجار ساخته شد. معمار حمام نوبر تبریز شخصی به نام بالا کاظم از اهالی قره آغاج بوده است. این حمام که از سنگ و آجر و چوب ساخته شد، زیربنا و مساحتی در حدود 700 متر مربع دارد.

حمام نوبر در تبریز از دو بخش اصلی سربینه و گرمخانه تشکیل شده است. این حمام دارای چندین ویژگی می باشد که از جمله مهمترین آنها می توان به طاق و گنبد بزرگ گرمخانه آن اشاره نمود.
طاق و گنید حمام نوبر توسط ستون و سرستون های سنگی مقرنس کاری شده و جلوه ای خاص به حمام بخشیده است. فضای سربینه حمام نیز هشت ضلعی طراحی شده که قسمت میانی آن دارای هشت ستون سنگی مقرنس کاری شده می باشد.

در وسط این قسمت یک حوض هشت ضلعی نیز به چشم می خورد و دورتادور آن سکو برای نشستن قرار دارد.
حمام نوبر تبریز در طول سالیان به دلیل رطوبت زیاد و موقعیت مکانی خود، دچار آسیب های فراوانی شد. سازمان میراث فرهنگی برای جلوگیری از تخریب کامل بنا اقدام به مرمت و بازسازی آن نمود.

این مکان تاریخی در قالب طرح پردیسان تغییر کاربری داد که بدون دخل و تصرف و با همان الگوی قدیمی در فضاهای معماری تبدیل به سفره خانه و چایخانه سنتی شد. به منظور بهره برداری بهینه و هر چه بیشتر از بنا هر یک از فضاهای آن به کاربری خاصی اختصاص داده شد. بدین منظور با تقسیم فضاهای حمام، قسمت سربینه و گرمخانه به سفره خانه سنتی شهریار تبریز تبدیل گردید.

فضای پشت بام نیز برای ارائه خدمات به گردشگران، تبدیل به چایخانه سنتی شد و در آن مراسم پرده خانی و نقالی اجرا می شود.

حمام تاریخی نوبر تبریز در 1 آذر ماه سال 1378 با شماره ثبت 2512 از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. جواب اینجا بازدید از این حمام را در تور تبریز گردی به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی تبریز به شما پیشنهاد می کند.

آدرس حمام نوبر تبریز : استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت، روبروی کاخ شهرداری

  حمام نوبر

تصویر پروفایل
انصراف
1 پاسخ
0
بهترین پاسخ
سلام ممنوم از مطالب خوبتون برای مشاهده اطلاعات گردشگری و طبیعت گردی ایران اینجا را \کلیک کنید
تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!