0

گردشگری

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید گردشگری گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

3

خانه فهادان کجاست؟

خانه فهادان

خانه فهادان کجاست؟

شهر یزد به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران، دارای خانه های تاریخی بسیاری از دوران های مختلف می باشد که در کنار زندگی مدرن امروزی، تلفیقی جذاب را در این شهر پدید آورده اند.
خانه های قدیمی یزد معمولا همگی دارای قنات و سرداب می باشند که تامین کننده آب مورد نیاز خانوار و پناهگاهی برای در امان ماندن در فصل تابستان بوده اند. در صورتی که شانس رفتن به یکی از این خانه ها را داشتید، حتما از قنات زیرزمینی آن نیز دیدن نمایید. قدم گذاشتن و پایین رفتن از روی پله های متعدد قنات، شما را به عمق تاریخ خواهد برد و هر چه پایینتر بروید علاوه بر شنیدن صدای آب، تاریخ هم برایتان تکرار می شود.

 خانه فهادان

یکی از این بناهای فاخر که بسیار مورد استقبال گردشگران قرار دارد، خانه فهادان یزد می باشد که امروزه به نام خانه تهرانی ها شناخته می شود.
قدمت این خانه به 200 سال قبل باز می گردد و بنای آن توسط آقا شیخ مهدی عرب بنا گردید. با تغییر فامیل خانواده عرب به تهرانی این بنا نیز با همین نام در بین مردم جا افتاد و نامش نهادینه شد.
خانه تهرانی ها (فهادان) از دو بخش تشکیل شده است. بخش اصلی آن که در بخش شمالی خانه می باشد شامل حیاطی مستطیل شکل است که توسط اتاق هایی که معادل دو طبقه ارتفاع دارند احاطه گردیده است. دیگر بخش خانه را قسمت خدماتی شکل می دهد که در سمت جنوب واقع شده و دارای ورودی جداگانه ای می باشند.

 خانه فهادان

خانه فهادان یزد علاوه بر حیاط که آبنمایی بزرگ دارد، ایوان، تالار، اتاق خواب، اتاق بادگیر و سر در، حیاط نارنجستان، اتاق شاه نشین، دیگر بخش های خانه را تشکیل می دهند.
 آب مورد نیاز اهالی خانه نیز توسط قنات و سرداب هایی که در بخش شرقی عمارت واقع شده اند تامین می شده است. نمای پشت بام این خانه بسیار شگفت انگیز می باشد.
امکان دیدن بافت تاریخی یزد و بناهایی همچون مدرسه ضیاییه (زندان اسکندر)، خانه لاری ها و بقعه دوازده امامیه که در محله فهادان قرار دارند، از بالای پشت بام خانه تهرانیها در یزد امکانپذیر است. علاوه بر این، چشم انداز بی نظیری از کویر نیز به چشم می خورد که موجب برانگیخته شدن احساسات هر بیننده ای می شود.

 خانه فهادان

سازمان میراث فرهنگی در حال حاضر متولی این خانه تاریخی می باشد. خانه فهادان در حال حاضر تبدیل به هتل موزه فهادان شده و امکان اقامت گردشگران در آن میسر می باشد.جواب اینجا پیشنهاد می کند در سفرتان به یزد از این بنای تاریخی که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری یزد شناخته می شود، بازدید بعمل آورید.

آدرس هتل فهادان : استان یزد، شهر یزد، خیابان سید گل سرخ

 خانه فهادان


تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!