0

گردشگری

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید گردشگری گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

2

غار نیاسر کجاست؟

غار نیاسر در کاشان

غار نیاسر کجاست؟

استان اصفهان یکی از تاریخی ترین استان های کشور می باشد و جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. شهرستان کاشان نیز به عنوان یکی از توابع این استان از این قاعده مستثنی نبوده و جاذب های زیادی همچون غار نیاسر کاشان که فاصله آن از مرکز شهر 37 کیلومتر می باشد را در خود جای داده است.

غار نیاسر در کاشان با نام های غار ویس و غار تالار و غار رئیس نیاسر کاشان نیز شناخته می شود و برخلاف اکثر غارهای دنیا که در دسته بندی جاذبه های طبیعی هستند، این غار جزو جاذبه های تاریخی طبقه بندی می شود.

دلیل تاریخی بودن این غار دست ساز بودن آن است و باستان شناسان معتقد هستند که این غار در 2 هزار سال پیش و دوره پارت ها (اشکانیان) ساخته شده است.

غار نیاسر در کاشان

هدف اصلی از ساخت غار رئیس در نیاسر کاشان مشخص نیست ولی این احتمال میرود که این غار جهت برگزاری مراسم مذهبی میترائیسم ساخته شده باشد. دهانه این غار 5 متر طول و 5 متر عرض دارد و طول آن 950 متر و عمق آن چیزی حدود 60 متر می باشد. علاوه بر این قسمت های مختلف این غار توسط راهروهای پر پیچ و خمی به یکدیگر متصل می شوند.

از دیگر ویژگی های بارز این غار می توان به دریچه های تهویه هوا آن اشاره کرد که به گونه ای کنده شده اند به طور طبیعی کار تهویه هوا را انجام می دهند و همچنین مسیرهای شیب دار غار نیاسر کاشان به گونه ای طراحی شده اند که جلو ورود باران و وقوع سیل در این غار را می گیرند.

غار نیاسر در کاشان

در غار نیاسر کاشان آثار باستانی فراوانی از دوره های ساسانی، سلجوقی و ایلخانی کشف شده است.

بهترین زمان برای رفتن به این غار، شش ماه اول سال می باشد و بازدید از آن حدود نیم ساعت زمان میبرد.

علاوه بر این پیشنهاد می شود به دلیل شلوغ بودن این غار در روز های تعطیل، در اواسط هفته به بازدید از آن بپردازید.

آدرس غار نیاسر کاشان : استان اصفهان، 30 کیلومتری غرب شهرستان کاشان، روستای نیاسر

منبع:نشاط آوران

تصویر پروفایل
انصراف
1 پاسخ
2
تصویر پروفایل
mahno0osh
بهترین پاسخ
شهر زیبای نیاسر جاذبه های طبیعی و تاریخی شگرفی را در دل خود جای داده، جاذبه هایی بی نظیر که به لطف آنها این شهر مورد توجه بسیاری از گردشگران و علاقمندان به تاریخ و طبیعت قرار می گیرد. واژه نیاسر که متعلق به فارسی کهن می باشد به معنای سایه و سرماست ولی به عقیده برخی به معنی ایستاده نیز می باشد.
می توان از چشمه تالار (اسکندریه) واقع در کنار چارطاقی (آتشکده ساسانی) به عنوان منبع و سرچشمه این آبشار نام برد. دو سوم از آب این چشمه به آبشار و یک سوم باقی مانده هم به محله نو می ریزد. حجم آب این آبشار در فصل پاییز به حداقل مقدار خود و در فصل زمستان به حداکثرش می رسد. در آیین میترا آب از اهمیت فوق العاده ای برخوردارست و غسل و شست و شو در میان پیروان آن مرسوم بوده. با توجه به این اعتقادات آتشگاه نزدیک به این آبشار را به پیروان آیین میترا اختصاص می دهند. در بدنه این آبشار استالاکتیت ها و استالاکمیت های فوق العاده ی به چشم می خورند که به دلیل پدیده های انحلال سنگ آهک توسط جریان های زیرزمینی در طی سالیان متوالی به وجود آمده است. البته بروز این پدیده به دلیل سنگ های بدنه و آبراه هایی است که از جنس آهکند. از یکی از جذاب ترین مراسمی که در نزدیکی این آبشار انجام می شود، می توان به قربانی کردن اهالی محله های سرکمر و بره زن در روز عید قربان در آن اشاره کرد. این مردم قربانی های خود را در کنار این آبشار می کشند و خون آن را به آب می ریزند تا به همراه آب آبشار به قسمت های دیگر جاری شود. آنها معتقدند انجام این کار باعث افزایش خیر و برکت و پرآبی خواهد شد. در نیاسر مراسم گلاب گیری هرساله از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد برگزار می شود از این رو در این بازه زمانی گردشگران بسیاری به این منطقه سرازیر می شوند.

بهترین زمان بازدید:
بهترین زمان بازدید از این مکان فصل های بهار و زمستان است. 

امکانات اقامت:
اگر قصد دارید که برای مدت کوتای در نیاسر بمانید، باغ تاریخی تالار گزینه مناسبی خواهد بود. ولی اگر ترجیح می دهید که مکانی خلوت تر را انتخاب نمایید پیشنهاد می کنیم که به پارک های موجود در سطح شهر بروید. یکی از این پارک ها، پارک بخشداری می باشد که در روبروی شهرداری و بخشداری قرار گرفته است. یکی دیگر از گزینه های پیش رویتان پارک گیلانه واقع در خیابان امام خمینی می باشد که دارای فضای سبزی بسیار زیباست. میدان ورودی شهر که میدان گلها نام دارد نیز مکانی مناسب برای اقامت های شبانه است. 
منبع: https://www.touristgah.com/Iran/City/Sightseeing/4305
تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!