0

روانشناسی

خوش آمدید! 

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید روانشناسی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

1

7 نکته برای رسیدن به مثبت اندیشی

تصویر پروفایل
Ariya
 

فکر مثبت با تمام محبوبیتش گاهی اوقات میتواند کلیشه ای باشد که بسیار به گوش میخورد.با این حال مثبت اندیشی نه تنها مزایای ذهنی به همراه دارد چه بسا به سلامت فیزیکی نیز کمک می کند. تفکر مثبت میتواند به شما اعتماد به نفس بیشتر دهد،خلق و خوی شما را بهبود بخشد و حتی احتمال ایجاد فشار خون بالا،افسردگی و سایر اختلالات مرتبط با استرس را کاهش دهد.
همه این ها عالی به نظر میرسند، اما واقعا مثبت اندیشی چه معنایی دارد؟
شما میتوانید تفکر مثبت را با خوشبینی بیشتر و یا گفتار مثبت تعریف کنید اما این ها بیشتر مفاهیم کلی و مبهم است. اگر میخواهید مثبت بودن بیشتر موثر باشد،شما به تمرینات خاصی نیاز خواهید داشت که در این فرایند کمکتان کند.1- روزتان را با افکار مثبت شروع کنید.
نحوه ای که شما صبحتان را شروع می کنید میتواند شکل دهنده احوالات و احساسات در ادامه روزتان باشد. آیا تا بحال وحشت زده و با حس بد از خواب بیدار شده اید و تعجب کنید که چرا همه چیز آنطور که باید نبود ؟ این احتمالا به این دلیل است که شما روزتان را با دیدگاهی بدبینانه آغاز کرده اید و ذهنتان درگیر اتفاقاتی که تجربه کرده اید است. به جای این که شما به این افکار اجازه دهید ذهنتان،روزتان و چه بسا زندگیتان را کنترل کنند،با افکار مثبت کنترل ذهن خود را به دست بگیرید.
در آینه با خود صحبت کنید حتی با اینکه ممکن است احساس حماقت کنید این تمرین را انجام دهید به خود در آینه بگویید امروز روز خوبی خواهد بود،به خود انرژی مثبت دهید و شما با سپری کردن یک روز خوب که برای خود رقم زده اید شگفت زده خواهید شد.

2- تمرکز بر نکات مثبت.
تقریبا همه با موانعی در طی روز دست و پنجه نرم می کنند و یک روز بی نقص و عالی عملا وجود ندارد. پس زمانی که در روز خود چالش دارید سعی کنید به نکات مثبت این چالش ها هرچند کوچک و بی اهمیت تمرکز کنید. برای مثال اگر شما در ترافیک گیرافتاده اید و اعصابتان بهم ریخته است سعی کنید به این مسئله فکر کنید که حالا زمانی خالی در دستتان دارید تا به رادیو مورد علاقه خود گوش دهید و لذت ببرید. مثال دیگر : اگر فروشگاه مواد لازم مورد نیاز شما را ندارد،از مواد دیگری استفاده کنید و به خود فرصت امتحان کردن اتفاقات جدید را دهید،یعنی از هر شرایط بهترین استفاده ها را ببرید.

3- شوخ طبعی در موقعیت های بد.
شما باید قابلیت خندیدن به خود و اشتباهات خود را داشته باشید،به خود اجازه دهید که حتی در بدترین شرایط به نکاتی توجه کنید که خنده دار و بامزه هستند،چرا که این لحظات خواهد گذشت و شما با فکر کردن به این اتفاقات گذشته متوجه خواهید شد که آنقدر ها هم سخت نبوده اند و شما آن ها را از سرگذراندید،پس به این شرایط ها به عنوان داستان جالبی که بعد ها به خود و یا دیگران تعریف خواهید کرد نگاه کنید و سعی کنید به خودتان سخت نگیرید و جنبه های جالب و خنده دار را در این شرایط بیشتر ببینید.

4- شکست ها را به درس و تجربه تبدیل کنید.
شما یک انسان کامل نیستید همانطور که دیگران هم نیستند،شما در طول زندگی خود بارها مرتکب اشتباه و شکست،در شرایط،رابطه ها و مشاغل مختلف خواهید شد.به جای اینکه شما با خود فکر کنید که چه اشتباهاتی انجام داده اید و یا دیگر فرصت های اینچنین برایتان پیش نخواهد آمد به قدم بعدیتان که چه خواهد بود فکر کنید،اشتباهایتان را به تجربه تبدیل کنید،به نکاتی که باعث شکست شما شد دقت کنید و به خاطرتان بسپرید و آن هارا به قوانینی که برای خود وضع کرده اید تبدیل کنید،چرا که در زندگی فرصت ها همیشه پیش خواهند آمد و شما خواستار پیشرفت در آینده هستید.

5- تبدیل گفتار منفی به گفتار مثبت.
گفتار و خودگویی منفی میتواند بدون اینکه ما متوجه شویم اتفاق بیوفتد.ممکن است شما با خود بگویید من در این کار خیلی ضعیف هستم و یا نباید آن کار را انجام میدادم.اما این افکار به احساسات تبدیل میشوند در طول زمان و ذهنیت شما را نسبت به خودتان تغییر میدهد.زمانی که کاری انجام میدهید آگاه باشید که افکار منفی هر لحظه ممکن است رخ دهد،پس زمانی که افکار منفی داشتید آن ها را با افکار مثبت جایگزین کنید. برای مثال در عوض آن که به خود بگویید من در انجام این کار خیلی ضعیف هستم،بگویید من با تمرین بیشتر در این زمینه حتما میتوانم این کار را به بهترین شکل انجام دهم. اگر به خود میگویید من در این کار اشتباه کردم با جایگزین کردن این جمله که این کار آنطور که برنامه ریزی کرده بودم انجام نشد شاید دفعه بعدی به درستی پیش برود به افزایش مثبت اندیشی خود کمک کنید.

6- تمرکز بر حال حاضر.
زمانی که از حال حاضر صحبت میکنی
م،نه از امروز،نه از این ساعت بلکه فقط از همین لحظه صحبت میکنیم.برای مثال شما با بد رفتاری رئیستان ممکن است مواجه شوید،اما چه چیزی دقیقا همین لحظه را لحظه ای بد میکند؟ فراموش کنید که 5 دقیقه پیش رئیستان به شما چه گفت و همچنین فراموش کنید ممکن است در 5 دقیقه آینده چه بگوید. فقط در لحظه حال تمرکز کنید. با اینکار شما درمیابید آنطور که تصور هم میکردید شرایط بد نخواهد بود . منفی گرایی معمولا با تصور و تفکرات منفی قبل و بعد رخ دادن یک اتفاق نشات میگیرد. پس سعی کنید در حال حاضر زندگی کنید،هیچ چیز مهم تر از حال شما نیست.

7- افراد مثبت را انتخاب کنید.
زمانی که شما خود را با افراد مثبت محصور میکنید،میتوانید افکار مثبت،تائید های مثبت و ... نسبت به خود بشنوید. چرا که کلمات مثبت این افراد بر افکار شما تاثیر می گذارند و میتوانند کمک بزرگی به مثبت اندیشی شما کنند. پیدا کردن افراد مثبت برای زندگی ممکن است بسیار سخت باشد اما شما باید توجه داشته باشید که قبل از هرچیز این خود شما هستید که نیاز دارید افکار منفی خود را به حداقل برسانید و با مثبت اندیشی خود،بر شخصیت مثبت افراد دیگر نیز تاثیر بگذارید. با این روش شما میتوانید افراد مثبت را در زندگی خود داشته باشید.


تقریبا هرکس میتواند این تمرینات را در شرایط مختلف زندگیش انجام دهد، با گذشت زمان متوجه خواهید شد که هرچه بیشتر تمرین مثبت اندیشی را انجام دهید،بیشتر هم اثرات خوب آن را بر زندگی خود خواهید دید.


`

 
تصویر پروفایل
انصراف
1 پاسخ
0
بهترین پاسخ

سلام من یک مدت که نوجوان بودم و داشتم درس خودم رو به طور طبیعی می خوندم یک دوست داشتم که شاغل بود و هر بار که منو می دید از سختی های کار و زندگی می گفت و من برای اینکه بهش نشون بدم درس هم چندان سخت نیست می گفتم من دوست دارم آزاد زندگی کنم و خودم رو برای هیچ احدی توجیه نکنم

نمی دونم چی شد که اون فکر کرد من دچار افکار پوچ شدم تو دنیای خودش افکارم رو تحلیل کرد و کتابهای آلبر کامو و فریدریش نیچه رو بهم معرفی کرد.

خوندن و فهمیدن این کتاب ها در حد مرگ برام سخت بود ولی هر وقت که دوستم رو می دیدم درباره نوع پوچی تو این آثار واسم بیشتر توضیح می داد

اون واقعا شیفته وار دنبال پوچی بود فیلم های کوتاه بی معنا می ساخت فیلم جنون نیچه رو می دید فیلم های دیوید لینچ می دید و تفسیرهای عجیب می کرد از هر کارگردان و نویسنده ای یه اثر خیلی پوچ و ابزورد در می آورد

خلاصه معاشرت با این آدم و خوندن کتابهای نیچه و کامو حالمو خیلی بد کرد طوری که مجبور شدم چند تا روانشناس عوض کنم و بیشتر از یک سال مورد روانشناسی قرار بگیرم تا یه خرده احساس بهبودی بکنم

خیلی توصیه ام به دوستان اینه که مراقب حس و حال پوچ باشن اگه فیلمی کتابی یا حتی رفتاری پوچ به نظرشون اومد خیلی قاطع از اون دوری بکنن

واسه من پوچی به معنای تقدیس بلاتکلیفی بود این که بلاتکلیف بمونی و از بلاتکلیفی خودت لذت ببری

این حالت چندین سال منو رنج داد تا اینکه تصمیم گرفتم یک کار ثابت رو انجام بدم 

هنوز هم نتونستم خودم رو تو مسیر قطعی اون کار قرار بدم ولی خب نسبت به اون دوستم که هنوز نتوانسته خودش رو به هیچ ثباتی برسونه خیلی جلوترم 

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!