0

روانشناسی

خوش آمدید! 

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید روانشناسی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

1

مدل پنج عاملی شخصیت : شما کدام نوع شخصیت را دارید؟

مدل پنج عاملی شخصیت : شما کدام نوع شخصیت را دارید؟

به محض آن‌که تیپ شخصیتی خود را بشناسید ، تشخیص تیپ‌های شخصیتی دیگران نیز آسان می‌شود. در این مقاله مدل پنج عاملی شخصیت را برای شما میگوییم تا شما تشخیص دهید کدام نوع شخصیت را دارید.

شخصیت شما بر هر چیزی اثر می‌گذارد، از دوستانی که انتخاب می‌کنید گرفته تا کاندیدایی که در یک انتخابات سیاسی به او رای می‌دهید. با این حال بسیاری از افراد زمان واقعا زیادی را به فکر کردن درباره‌ی خصوصیات شخصیتی‌شان سپری می‌کنند.

درک شخصیت‌تان می‌تواند بینشی درباره‌ی نقاط ضعف و قوت‌تان به شما بدهد. هم‌چنین می‌تواند کمک کند بینشی از نحوه‌ی نگرش دیگران نسبت به خود کسب کنید.

بیش‌تر روانشناسان مدرن اتفاق نظر دارند که پنج تیپ شخصیتی اصلی وجود دارد. در این مدل که از آن با نام ” مدل پنج عاملی شخصیت ” اشاره می‌شود، هرکسی مقداری از هر مورد را دارا است.

۱. وظیفه‌شناسی

آدم‌هایی که بالاترین میزان وظیفه‌شناسی را دارند، باکفایت، به خوبی سازمان‌یافته، قابل اتکا، و خودبسنده هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند از قبل برنامه‌ریزی کنند و به دنبال دستاوردهای عظیم هستند. آدم‌هایی که کمترین میزان وظیفه‌شناسی را دارند ممکن است این خصوصیت شخصیتی را سمج و وسواسی بدانند.

حقیقت جالب

مطالعات نشان داده است ازدواج با فردی که وظیفه‌شناسی بالایی دارد، احتمال موفقیت در محل کار را افزایش می‌دهد. یک همسر وظیفه‌شناس می‌تواند بهره‌وری‌تان را بالا برده و کمک کند بیش‌ترین موفقیت را کسب کنید.

۲. برون‌گرایی

آدم‌هایی که بالاترین میزان برون‌گرایی را دارند از فعالیت‌های اجتماعی انرژی کسب می‌کنند. پرحرف و خوش‌مشرب هستند و با قرار گرفتن در کانون توجه راحت هستند. دیگران ممکن است آن‌ها را سلطه‌گر و توجه‌طلب بدانند.

حقیقت جالب

حواس‌تان به دست دادن‌های محکم باشید. مطالعات نشان داده است مردانی که محکم دست می‌دهند بیش‌تر احتمال دارد برون‌گرایی زیادی داشته باشند و احتمال روان‌رنجوری آن‌ها کمتر است.

۳. تطابق‌پذیری

کسانی که تطابق‌پذیری بالایی دارند قابل اعتماد، مهربان، و با دیگران با محبت هستند. آن‌ها به به رفتار جامعه‌پسندشان شناخته می‌شوند و اغلب به انجام کارهای داوطلبانه و فعالیت‌های نوع دوستانه متعهد هستند. دیگران ممکن است آن‌ها را ساده و بیش از حد منفعل بدانند.

مطلب مرتبط: شخصیت و رابطه جنسی :۱۶نوع شخصیت جنسی که شما یکی از آن ها هستید

حقیقت جالب

به دنبال سرمایه‌گذار مالی باشید که تطابق‌پذیری بالایی داشته باشد. مطالعات نشان داده است سرمایه‌گذاران تطابق‌پذیر کمتر احتمال دارد در دادوستدهای پرخطر پول از دست بدهند. از سرمایه‌گذاری که گشودگی فراوانی دارد دوری کنید ـ این تیپ شخصیت با اعتماد به نفس بیش از حد در ارتباط است که می‌تواند یک سرمایه گذار را به پذیرش ریسک بیش از حد وادارد.

۴. گشودگی نسبت به پذیرش تجربیات

افرادی که گشودگی بالایی دارند به طیف وسیع علائق و تصورات روشن‌شان شناخته می‌شوند. آن‌ها کنجکاو و خلاق هستند و معمولا تنوع را به یک روال سفت و سخت ترجیح می‌دهند. آن‌ها به خاطر دنبال کردن خودشکوفایی از طریق تجارب شدید و سرخوشانه مانند مراقبه یا زندگی خارج از کشور شناخته می‌شوند. دیگران ممکن است آن‌ها را غیرقابل پیش‌بینی و غیرمتمرکز بدانند.

حقیقت جالب

گشودگی تنها خصوصیت شخصیتی است که دائما جهت‌گیری سیاسی را پیش‌بینی می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که گشودگی بالایی دارند بیش‌تر احتمال دارد از آزادی‌خواهی حمایت کنند و بیش‌تر احتمال دارد عقاید سیاسی‌شان را ابراز کنند.

۵. روان رنجوری

آدم‌های روان‌رنجور بی‌ثباتی عاطفی زیادی را تجربه می‌کنند. احتمال آن‌که واکنش‌گر و یا تحریک‌پذیر باشند بیش‌تر است و درجات بالاتری از عواطف منفی مانند اضطراب و بی‌قراری را گزارش می‌کنند. دیگران ممکن است آن‌ها را بی‌ثبات و متزلزل بدانند.

حقیقت جالب

افراد روان‌رنجور با منتشر کردن تصاویر زیاد در فیسبوک به دنبال پذیرش هستند. مطالعات نشان داده است این افراد کمتر احتمال دارد نظرات یا پست‌هایی بگذارند که ممکن است بحث‌برانگیز باشند، و بیش‌تر احتمال دارد عکس ارسال کنند ( هم‌جنین بیش‌ترین عکس‌ها را در هر آلبوم دارند

 درک مبانی شخصیت

شخصیت در طول زمان نسبتا پایدار می‌ماند. خصوصیات شخصیتی که در سن ۷ سالگی خود را نشان می‌دهند احتمالا بیش‌ءتر رفتار شما را در بزرگسالی پیش‌بینی می‌کنند. البته می‌توانید برخی از این خصوصیات را تغییر دهید. تلاش و کار زیادی لازم است تا تغییر بزرگی ایجاد شود اما بیش‌تر دانشمندان موافقند که این کار شدنی است.

مدل پنج عاملی شخصیت

تصویر پروفایل
انصراف
2 پاسخ ها
0
بهترین پاسخ

من هم همیشه دنبال این بودم که ببینم شخصیت ام رو چجوری می تونم مشخص کنم و بر طبق اون تکلیفم با خودم مشخص باشه که به یه آزمون شخصیت شناسی برخوردم ! به نظرم آزمون جالب و جذابی بود به شما هم توصیه می کنم یکبار سوال هاش رو جواب بدین و نتیجه رو ببینید. 
آدرس تست رو این جا میگذارم 

\http://drabrishamkar.com/test/mbti-test/ تست شخصیت شناسی  

تصویر پروفایل
انصراف
0
بهترین پاسخ

من تلاش های روانشناسی برای ایجاد اختلاف بین انسان ها و ایجاد دید ابزاری نسبت به انسانها رو نمی فهمم؟ یعنی ما واقعا باید افتخار کنیم نسبت به اینکه از دیگران متفاوتیم و حاضر شدیم انسانهایی رو انتخاب کنیم که مادام العمر بخوایم از قبلشون سود و منفعت ببریم؟

من به دیدگاه دینی خیلی بیشتر احترام می دارم که اختلاف بین انسانها رو ممنوع می کنه و سود هر شخص رو در ازای میزان خلوص و بندگی اون شخص نسبت به خدا تعیین می کنه.

مثل اینکه ما ریشه های دینی خودمون رو فراموش کردیم و بالاجبار رو آوردیم به اینکه پول بدیم تا ما رو روز به روز وحشیتر کنند.

کدوم روانشناسی حاضره به این سوالات جواب بده؟ اون که فقط تلاشش اینه که اسرار اتاق درمانش لو نره.

این روانشناسای عزیز حذف کردن خیلی از انسانها رو که واقعا میتونن دیدگاه های جالب تولید کنن.

خیلی از رپرها هستن که از جاهای خیلی سخت شروع کردن و به اینجا رسیدن که تونستن دیدگاه های خودشون رو بیان کنند.

اگه به حرف یه روانشناس میشستن و اول شخصیت مکملشون رو پیدا میکردن و بعد شخصیت خودشون رو میشناختن تا ابدالدهر مشغول هپروت سازی بودن و هرگز نمیتونستن قلم بردارن و یک خط شعر بنویسن.

بحث رو از رپ شروع کردم چون می خواستم ضعف اساسی روانشناسای عزیز رو نشون بدم که نمی تونن یک ثانیه بدون قضاوت زندگی کنند لابد میگن چرا خواننده پاپ معرفی نمی کنی که به دیدگاه عام مردم آشناتر باشه؟

من از خواننده های رپ عزیزی صحبت می کنم که راننده استپ و تپسی هستن و خیلی صادقانه تر و متواضعانه تر از هر روانشناسی به ملت خودشون خدمت می کنن. نه سیاسین نه تو زندانن نه ضد نظامن و نه این توهم و ایجاد میکنن که رپ و راک بر ضد سلامت روان انسان عمل می کنن

4 نظرها
تصویر پروفایل
انصراف

من به عنوان یه شهروند عادی از این اجتماع خیلی به این رپرها احترام می دارم و از صمیم قلب دوسشون دارم

من به عنوان یه شهروند معمولی از این اجتماع خیلی به این رپرها احترام می دارم و از صمیم قلب دوسشون دارم و اصلا به جفنگیات روانشناسی که خیلی ساده احساسات مذهبی مردم مومن ما رو زیر سوال میبرند اعتقادی ندارم...

کی گفته آدم باید پول داشته باشه بریزه تو شکم این روانشناسا تا بتونه خوشبخت بشه؟

خوشبختی با یه مسجد رفتن و نماز خواندن هم می‌تونه تامین بشه

وقتی اون روحانی رو میبینی که با افتخار رفته تک نفره شهر منچستر انگلیس بورسیه دکترا شده و الان داره تو دانشگاه درس میده میفهمی تمام دغدغه این اتاق ها و تیم ها و افراد روانشناس و روانپزشک اینه که علیرغم دم تکون دادنشون جلوی ملت که ما چنین ایم و چنانیم فقط دارن مردم رو میبرن به این سمت که باید از حکومت خودتون بترسید باید از سیستم سیاسی خودتون بترسید باید از اوضاع اقتصادی خودتون بترسید و به خاطر همه این ترس ها بیاید ما قرص های رنگی و وارنگ تا خرخره بهتون تحمیل می کنیم

عجیبه فردی که پیش روانشناس میره هرگز حق نداره آزادی موجود تو اجتماع رو ناشی از واقعیت های اجتماعی مجاز ببینه که دولت رایگان در اختیارش قرار داده و فقط باید بره تو تخیلات خودش دنبال نوعی از آزادی بگرده که در جامعه هیچ وجود خارجی ندارد.

این سیستمیه که روانشناسا برای دیوانه کردن ملت به اختیار گرفتن و اسمش رو گذاشتن تفاوت بنیادی هر فرد با فرد دیگه

به قرآن مجید زندگی کردن تو جمهوری اسلامی ایران خیلی راحت تر از زندگی تو یه کشوریه که تو رو به سلابه اقتصادی میکشه و آخرش هم مثل یه انگل تو رو از اجتماعش تف می کنه بیرون

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!