0

پزشکی و طب سنتی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید پزشکی و طب سنتی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

1

چرا وقتی رژیم می‌گیرم موهایم دچار ریزش می شود؟

چرا وقتی رژیم می‌گیرم موهایم دچار ریزش می شود؟

دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی :

ريزش مو علل متفاوتي دارد مانند استرس، كمبود شديد مواد معدني و ويتاميني، بالا بودن هورمون‌هاي جنسي مردانه، مقاومت به انسولين، عدم رعايت اصول مناسب شست‌وشو، عدم استفاده از صابون و شامپو با pH مناسب و... از عوامل آن است. تغذيه و رژيم بد تنها روي تخليه مواد ويتاميني و مواد معدني تاثير نمي‌گذارد بلكه ممكن است از طريق به هم‌زدن موازنه حساسيت و مقاومت به انسولين و به هم‌زدن موازنه هورمون‌هاي جنسي مردانه و زنانه، موجب تشديد ريزش مو شده باشد. رژيم‌هاي غذایی كه متعادل و متوازن طراحي نشده باشند موجب كاهش ذخاير مواد معدني مهم مانند آهن، سلنيوم، روي،‌ مس و كاهش ويتامين بيوتين و ساير ويتامين‌هاي گروه B مي‌شوند. ما در رژيم‌هاي مدرن، از غذاهاي سرشار از سلنيوم و بيوتين (نظير انواع جوانه‌ها) براي پيشگيري از ريزش مو استفاده مي‌كنيم.فندق منبع غني از مس است و كمك موثري به رشد مي‌كند. هدف از اين نوشتار تشويق به مصرف خودسرانه نيست چراكه مصرف خودسرانه مكمل‌ها (بدون تجويز متخصص تغذيه) موجب بر هم خوردن تعادل و موازنه بين مواد معدني و ويتامين‌ها و تشديد ريزش مو مي‌شود. براي مثال، برخي افراد خودسرانه از مكمل روي استفاده مي‌كنند غافل از اينكه علت ريزش موي‌شان ممكن است كمبود آهن باشد. در نتيجه، مصرف مكمل روي در چنين شرايطي موجب تشديد ريزش مو مي‌شود! يا اينكه مصرف مكمل B6-سيستين در شرايطي كه علت ريزش مو، بالا بودن هورمون جنسي مردانه يا بالا بودن مقاومت به انسولين باشد، هيچ سودي ندارد! 

مثال‌هايي كه ياد كردم براي اين بود كه به خوانندگان عزيز اين حقيقت را متذكر شوم كه تا زماني كه علت زمينه‌ساز ريزش مو معلوم نشده است، نمي‌توان با مصرف تقليدي مكمل‌ها يا برخي مواد غذايي، ‌فرصت طلايي را از دست داد بلكه بايد با مشورت يك متخصص تغذيه،‌ علت زمينه‌ساز مشخص شود، آن‌گاه اگر لازم باشد مكمل يا مواد غذايي مورد نیاز تجويز مي‌شود.

چرا وقتی رژیم می‌گیرم موهایم دچار ریزش می شود؟

تصویر پروفایل
انصراف
1 پاسخ
0
تصویر پروفایل
tneda
بهترین پاسخ

عالی


تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!