0

فرهنگ و هنر

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید فرهنگ و هنر گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

0

"قیدار"، کتابی که باید خواند

"قیدار"، کتابی که باید خواند

امیر خانی از آن دسته نویسنده هایی است که با وجود اعتقاد های مذهبی، می تواند به خوبی داستان بنویسد و چنان قلم گیرایی دارد که شاید کمتر کسی باشد که کتاب بخواند ولی او را نشناسد.

دانلود کتاب صوتی قیدار

سال هاست این سوال مطرح می شود که آیا داستان نویسی فارسی به بن بست رسیده؟ در سال های اخیر اهمیت این سوال بیشتر نیز شده است. به جز چند کتاب معدود، نتوانسته ایم کتاب هایی درخور فرهنگ و آیین مان منتشر کنیم. متاسفانه بیشتر کتاب های دفاع مقدس ما به سمت زندگی نامه نویسی و خاطرات رفته و با ساختاری مشابه، دیگر جذابیت چندانی برای جوانان ندارند.نوشتن رپورتاژ

از سمت دیگر کتاب هایی با جذابیت و نگارش قوی تر در بازار کتاب وجود دارند که نه تنها با فرهنگ ما همسو نیستند، در برخی موارد حتی به نوعی ترویج کننده ی فرهنگ غلط غربی هستند، مانند زیرپا گذاشتن قانون، عشق های نامشروع و بعضا کلمات رکیک در متن.

کتاب های امیرخوانی توانسته اند در این سال ها، استثنایی میان داستان های فارسی باشند با استقبال زیاد مخاطبان روبرو شوند. به عنوان مثال کتاب صوتی قیدار، تنها در سال اول انتشارش توانست به چاپ هشتم برسد. از دیگر آثار امیرخانی می توانیم به «من او» و «ارمیا» اشاره کنیم.

قیدار، حکایت مردی است که درخت مردانگی را به تنهایی آبیاری می کند و پرورش می دهد. قیدار نمونه کاملی از اخلاق و جوانمردی است، چیزی که شاید سال هاست به آن نیاز داریم و در این کتاب به خوبی با چنین شخصیتی آشنا می شویم. مردی که امثال او در میان ما کم نبوده و نیستند اما برای خودشان مرام و مسلکی دارند. مرام نامه شان را که بخوانی در مقدمه اش نوشته اند:«خوش نامی قدم اول است...از خوش نامی به بدنامی رسیدن، قدم بعدی بود...قدم آخر، گمنامی است...طوباللغرباء!»

کتاب قیدار شامل 9 فصل است که امیرخانی در آن به شرح زندگی و ماجرا های قیدار می پردازد. خلاقیت در کتاب قیدار تنها به روند داستان و نگارش جذابش محدود نمی شود، نام گذاری هر فصل نیز خلاقانه و جذاب انتخاب شده است. از فصل اول که به نام "مرسدس کوپه کروک آلبالویی متالیک" است  و به ماجرای آشنا شدن قیدار و شهلاجان  و ماجرای ماه عسل رفتن این دو می پردازد بگیرید تا آخرین فصل که خواندنی ترین فصل کتاب است.

در قسمتی از پشت جلد کتاب می خوانیم

عاشقی خدا توفیر دارد با عاشقی ما... خدا عاشقی است که حتی دوست ندارد اسم معشوقش را کسی بداند... به او می گوید، رجل! همین... مرد!... می فرماید و جاء من اقصی المدینه رجل یسعی... جای دیگر می فرماید و جاء رجل من اقصی المدینه یسعی، یعنی این دو تا رجل با هم فرق می کنند... هر دو از دور، از بیرون آبادی، دوان دوان، می آیند... اما اسمشان را حضرت حق نمی آورد... یکی می آید موسای نبی را نجات می دهد... دیگری هم قومی را از عذاب نجات می دهد...

 اسمشان چیست؟ نمی دانیم... رجل است... معشوق حضرت حق است... اسم معشوق را که جار نمی زنند... حضرت حق، عاشق کسی اگر شد، پنهانش می کند... کاش پیش حضرت حق اسم نداشتیم، اما مرد بودیم... طوبا للغرباء 

شرکت نوار برای اولین بار قیدار را با صدای خود امیر خانی به شکل کتاب صوتی منتشر کرده است. امیرخانی در باره ی کتاب صوتی قیدار می گوید:

من از آنهایی بودم که با کتاب صوتی به شدت لج بودم و احساس می کردم کتاب یک موضوع نوشتاری است و ذهنی باید خوانده شود، برعکس شعر که یک فن شفاهی است. اما وقتی وارد این کار شدم، به دلیل رفتن به استودیو از وسیله نقلیه عمومی استفاده کردم، دیدم خیلی ها هستند که وقت های مرده ای در روز دارند که با «گوش دادن» می توانند آن را به بهترین شکل ممکن پر کنند. این هم نوعی از مطالعه است.

«قیدار» یکی از مناسب ترین کارهای من برای تبدیل به کتاب صوتی بود و من هم در بالای چهل سالگی این آموختن را چنگ زدم و تجربه اش کردم و بسیار برایم شیرین بود. معروف است که می گویند رادیویی ها شریف ترین گروه رسانه هستند و آن ها معمولا در متن کتاب تغییری نمی برند. اما درباره کار خودم بارها پیش آمد که دیالوگ هایم را تغییر دادم و در همین کار با توجه به این که نویسنده و راوی یک نفر بود گاهی می گفتم نه نویسنده اشتباه کرده و بهتر بود اینطور می نوشت. چون من هیچ وقت آن را با صدای بلند نخوانده بودم و اولین بارم بود!

قیدار


تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!